İrmik helva tarifi ”Dodurmalı”

merhaba bugün sizlere irmik helvası yapılır onu göstereceğim. Öncelikle irmik helvası malzeme listesini verelim daha sonra nasıl yapılır onu göstereceğim.

İrmik helvası malzeme listesi

  • 1 paket irmik (500 gram)
  • 200 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı herhangi bir sıvı yağda olabilir farketmez
  • Bir küçük paket dolmalık fıstık
  • Şerbeti için
  • 3 buçuk su bardağı şeker
  • 5 su bardağı su
  • Dondurma fıstık
  • Malzeme listemiz bu şekilde şimdi irmik helvası nasıl yapılır ona bakalım .

irmik helvası nasıl yapılır

Öncelikle sıvı yağımızı tavamıza koyalım ve hemen 200 gram Tereyağımızıda ekleyip karıştıralım tereyağıda erisin. Bu yağ miktarı tabiki damak tadına göre değişir.

Ama irmik helvası’nın lezzetini de çok etkiliyor yani yağının da tam kıvamında koyulmuş olması gerekiyor. Oyüzden yağ koymaktan korkmayın derim çünkü 1 paket ölçüden yapacağiz. Yani 500 gram Tereyağımız yağımız tamamen eridikten sonra

bir paket dolmalık fıstık koyuyoruz. Dolmalık irmik çok yakışıyor irmik helvası na ama olmasada olur. Bunun yerine yeni cevizde ekleyebilirsiniz. Bunlar önerilerimiz siz dilerseniz sadede yapabilirsiniz.

Bir iki dakika dolmalık fıstıkları yağda kavuralım.

Ondan sonra irmik helvasını ekleyelim

Yağımız böyle hafiften tıkırdama olduğunda irmiği ekleyebiliriz. Fıstıkların renginin değişmesini beklemenize gerek yok. Zaten irmikle birlikte kavrulacak.

Şimdi bir paket yani 500 gram irmiği ekliyoruz. Ve sürekli karıştırmak gerekir. İrmik helvasında ki en önemli unsurlardan biri sürekli karıştırmak gerekir.

Kavurmayı iyi yapmamız lazım renginin güzel değişmesi zaten irmik helvası’nın olmazsa olmazlarıdır. Yağının kıvamında koymuş olması şerbetinin tam tadında olması gerekir. Çok iyi kavramış bir irmik ve güzel demlenmiş olması gerek. Kuru olması hiç hoş olmaz dikkat etmek gerekir.

yaklaşık yarım saat dibi tutmaması için orta ateşte sürekli karıştırıyorsunuzve kavuruyorsunuz. Rengi tam döndükten sonra şerbetini döküyoruz içine şerbetin hepsini dökün. 15 dakika ocakta bekletiyoruz. Ama dikkat edin arada bir karıştırın.

15 dakika sonrası ocaktan kaldırıp 10 15 dakika bekletiyoruz. Ve irmik helvası tamamdır. Daha sonra dondurma ile süsleyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.